IZRAEL - TVÁRE IZRAELA, Izrael, 25.2.2018, Polpenzia
Číslo termínu: 59991504

IZRAEL - TVÁRE IZRAELA

Izrael

Poznávame Exotika katalóg,

LM


IZRAEL -  TVÁRE IZRAELA

Termín:

25.2.2018 - 4.3.2018
Ďalšie termíny

Strava:

Polpenzia

Typ zájazdu:

Poznávací

Dĺžka:

8 dní

Doprava:

letecky  Košice0 odjazdových miest

Cena od:

1 238 €
1 189 € Konečná cena


TENTO TERMÍN JE UŽ VYPREDANÝ.

Ďalší termín vyberte tu

Názov zájazdu podľa organizátora: Izrael - tváre Izraela
Popis

Spoznáte s nami a našimi Top sprievodcami Jurajom a Marekom, miesta nabité históriou – Betlehem a Jeruzalem, Masada, Tiberias, Caesarea a Jericho – najstaršie mesto sveta. Vystúpime na Olivovú horu, prejdeme sa po Getsemanskej záhrade, a budeme kráčať po Via Dolorosa, po ktorej niesol Ježiš svoj kríž až na Golgotu. Zastavíme sa pri Múre nárekov, kde si uložíme naše priania, najposvätnejšom mieste židovského národa a okúpeme sa v najslanšom mori na svete, Mŕtvom mori. Určite ochutnáme datle a orechy, ktoré sú práve tu, najlepšie na svete.

Úvod

8-dňový letecký zájazd.

Ubytovanie

3* hotely.

Stravovanie

Polpenzia.

Doprava

Letecká z Viedne alebo z Košíc.

Cena zahŕňa

Leteckú dopravu. Transfery BA – letisko - BA. Miestne transfery. 7x ubytovanie v 3* hoteloch s polpenziou. Všetky vstupy a výlety podľa programu. Sprievodcu CK.

Cena nezahŕňa

Stravu a nápoje neuvedené v programe. Fakultatívne aktivity a vstupy neuvedené v programe. Cestovné poistenie.

Povinné doplatky

Servisné poplatky 260 EUR. Prepitné pre miestnych sprievodcov a vodičov 55 EUR/osoba (platí sa na mieste sprievodcovi).

Ostatné doplatky

Príplatok za jednolôžkovú izbu 290 EUR.

Maximalna-velkost-skupiny

16

Poznámka

Odporúčame vhodné oblečenie – plecia a kolená by mali byť vždy zahalené.

 

1. deň

Odlet z Viedne do Tel Avivu.

2. deň

Prílet do Tel Avivu v skorých ranných hodinách. Transfer do hotela na ubytovanie. Program začneme po raňajkách. Presunieme sa do mesta Acre (UNESCO), ktoré bolo starým prístavným mestom a jednou z najstaršie osídlených oblastí na svete. Navštívime starú križiacku pevnosť, Templársky tunel, mešitu pašu Jezzara a prejdeme sa po starom meste a miestnom trhu. Pozdĺž brehov Stredozemného mora sa presunieme do nádherného mesta Haifa, ktoré je jedným z najvýznamnejších Izraelských prístavov. Navštívime Chrám Bahai s nádhernými visutými perzskými záhradami, odkiaľ si vychutnáme nezabudnuteľný výhľad na mesto. Chrám je najposvätnejším miestom monoteistického náboženstva.

3. deň

Pred nami je návšteva veľmi zaujímavého miesta, ktoré sa rozprestiera na brehoch rieky Jordán, ktorá ústi do Galilejského jazera – miesto Krstu Yardenit. Zavíta sem ročne viac ako milión veriacich, ktorí prídu zažiť spiritualitu tohto miesta, kde bol Ježiš pokrstený Jánom Krstiteľom. Presunieme sa do bývalého Ježišovho pôsobiska Capernaum, kde sú dodnes ruiny miestnej synagógy, Mensa Christi, Tabgha, miesto kde Ježiš urobil zázrak rozmnoženia rýb a chleba, Mt. Beatitudes, odkiaľ Ježiš kázal svojim nasledovníkom. Nalodíme sa a užijeme si príjemnú plavbu po Galilejskom jazere, ktoré je sopečného pôvodu, nachádza sa 212 m pod hladinou mora, zo severu na juh je dlhé asi 21 km a široké maximálne 13 km. Je to jedno z najmalebnejších miest vo Svätej zemi. Poobede sa vydáme na cestu do mesta Jericho, do jedného z najstarších miest na zemi. Pozrieme si storočný strom a Elijášov prameň. Betlehem.

4. deň

Vydáme sa na Olivovú horu a vychutnáme si výhľad na Zlaté mesto Jeruzalem. Navštívime kostol Nanebovstúpenia pána a kostol Pater Noster a Dominus Flevit. Uvidíme nádhernú Getsemanskú záhradu s takmer 2000-ročnými olivovníkmi a s Bazilikou agónie (Bazilika národov), kde sa Kristus potil krvou než ho zatkli. Presunieme sa do Starého mesta, kde navštívime kostol sv. Anny, Pool of Bethesda, prejdeme si krížovú cestu, Chrám božieho hrobu až prídeme k známemu Múru nárekov, najposvätnejšiemu miestu židovského národa. Pokračovať budeme židovskou štvrťou ku Kostolu sv. Petra v Gallicante.

5. deň

V Jeruzaleme navštívime Izraelské múzeum a Svätyňu kníh so známymi zvitkami, ktoré boli objavené v jaskyni v archeologickej lokalite Qumran. Naša cesta bude viesť ďalej k Yad Vashem, pamätník obetiam nacistického holokaustu. Hora Sion a miesto Poslednej večere a hrobky kráľa Dávida. Navštívime kostol Narodenia Pána s jeho jaskyňami.

6. deň

Po raňajkách sa vydáme na cestu do Herodionu, kde navštívime palác - rodisko kráľa Herodesa. Následne naša cesta pokračuje k Mŕtvemu moru, najslanšiemu moru na svete a najnižšie položenému miestu na zemi (400 m pod hladinou mora), zastavíme sa v starobylom osídlení, v oáze Eid Gedi a míňať budeme i starovekú pevnosť Massada, ktorá bola postavená na izolovanom útese kráľom Herodesom. Podľa času sa okúpeme i v Mŕtvom mori.

7. deň

Dopoludnia sa vydáme na prechádzku do Starého mesta a popoludní je pred nami cesta do starej časti Jaffa, kde si pozrieme prístav a miestne vykopávky. Následne navštívime mesto Tel Aviv s modernou architektúrou, s reštaurovaným románskym divadlom, Hippodromom a aquaduktom. Pokračovať budeme do letoviska Netanya.

8. deň

Transfer na letisko, odlet do Viedne.

Termin

10.6. - 17.6.2018

Miesto_a_cas_nastupu

Informácia pre cestujúcich, ktorí využijú transfer na letisko z Bratislavy:

odchod transferového autobusu bude dňa 10. júna 2018 o 7:15 hod. z parkoviska pred Istropolisom, Trnavské mýto. K transferu sa dostavte min. 15 minút pred plánovaným odchodom. Účasť na spoločnom transfere prosím nahlásiť obratom v pobočke CK. 

Pre klientov, ktorí nevyužijú spoločný transfer: na letisko Schwechat sa dostavte s dostatočným časovým predstihom (min. 3 hod. pred odletom). Hláste sa u sprievodcu pri check-in pultoch leteckej spol. AUSTRIAN AIRLINES.

Sprievodca

Sprievodca počas zájazdu: MAREK KREMER

Doprava

Leteckú dopravu zabezpečuje spoločnosť AUSTRIAN AIRLINES 

z / do

10.6.2018    OS857 VIE TLV 10:25 14:55

17.6.2018    OS862 TLV VIE 18:45 21:25 

Všetky uvedené časy sú miestne! V prípade meškania letov, presmerovania letov alebo podobných situácií, je za vzniknutú skutočnosť zodpovedná letecká spoločnosť. Klient je vtedy povinný sa riadiť pokynmi zamestnancov leteckej spoločnosti. Prípadnú reklamáciu je klient povinný riešiť si vo vlastnom mene priamo s leteckou spoločnosťou na základe predloženia všetkých dokladov.

Dolezite_upozornenie

Maximálna povolená hmotnosť cestovnej batožiny je 23 kg (maximálne 1 ks/osoba), príručnej maximálne 8 kg (vrátane laptopu). Pri batožine si treba dávať pozor na tekuté predmety a tekutiny, ktoré sa môžu v príručnej batožine prepravovať iba ak sú splnené podmienky: max 100 ml/1 ks, spolu max 1 l. Všetky tekuté predmety musia  (napr. krémy, zubná pasta, parfum, toaletné vody, gély, spreje) musia byť zabalené v priehľadnom vrecku. Jedna osoba môže mať 1 plastové vrecko. Pri kontrole príručnej batožiny treba toto vrecko vytiahnuť. Výnimku v rámci prepravy tekutín tvoria: lieky, ktoré potrebuje cestujúci užiť počas letu (recept alebo potvrdenie ošetrujúceho lekára), špeciálna strava pre chorých cestujúcich (napr. v prípade špeciálnej diéty).  

Pri podávaní batožiny na letisku musí byť táto batožina neuzamknutá, nakoľko sa podrobuje hĺbkovej kontrole. V prípade, že je batožina uzamknutá číselným kódom, je potrebné číselnú kombináciu nahlásiť príslušnému personálu.

Bezpecnostne_pravidla_na_letiskach

Pravidlá, ktoré nadobudli platnosť v novembri roku 2006, platia pre všetkých cestujúcich, ktorých odletovou destináciou je letisko v zemi Európskej únie (vrátane Nórska a Islandu), bez ohľadu na cieľovú destináciu. Pri bezpečnostných kontrolách bude okrem zisťovania predmetov už skôr vylúčených z prepravy na palube lietadiel, tiež kontrola príručných batožín za účelom zistenia, či neobsahujú tekutiny. Majte na pamäti, že so sebou do kabíny lietadla smiete vziať iba malé množstvá tekutín a to ako v príručnej batožine, tak i pri sebe. Tekutiny musia byť v malom balení do max. objemu 100 mililitrov. Všetky balenia musia byť umiestnené v jednom priehľadnom uzatvárateľnom igelitovom vrecúšku s maximálnym obsahom 1 liter na osobu.  Tekutinami sa rozumejú: voda a ďalšie nápoje, polievky, sirupy, krémy, pleťové mlieka a oleje, parfumy, spreje, gély, vrátane šampónov a sprchovacích gélov, nádoby pod tlakom vrátane peny na holenie a penových tužidiel, či ďalších penových prípravkov a deodorantov, pasty vrátane zubnej pasty, zmesy tuhých a tekutých materiálov (napr. džem) a všetky ďalšie materiály podobnej konzistencie. Na letiskovej bezpečnostnej kontrole musíte predložiť igelitové vrecúško obsahujúce fľaštičky s tekutinami, odložiť saká, kabáty, svetre, vytiahnuť laptop a ďalšie väčšie elektrické prístroje z kabínovej batožiny. Na letisku stále môžete zakúpiť po predložení palubnej vstupenky tekutiny (nápoje, parfumy) v obchodoch na letiskách EU, ktoré sú umiestnené za pasovou kontrolou. V prípade, že produkty obdržíte v zapečatenom sáčku, počkajte s otvorením do doby, kým budete odbavený pracovníkmi bezpečnostnej kontroly. Pre nákupy na letiskách neplatí množstevné obmedzenie. Pokiaľ pri ceste do cieľovej destinácie prestupujete na inom EU letisku, môžete zakúpiť tekutiny aj na letisku prestupu, v predajných miestach s obdobným režimom. Tekutiny môžete ďalej zakúpiť na palube lietadla.

Podmienky_vstupu_a_viza

Na vstup do krajiny je potrebný platný cestovný pas (platnosť minimálne 6 mesiacov po návrate na Slovensko), s minimálne 1 voľnou stránkou. Musia ho mať všetci účastníci zájazdu bez ohľadu na vek, teda aj deti. Nie je možné cestovať s deťmi, ktoré nemajú vlastný cestovný doklad. Deti mladšie ako 18 rokov smú cestovať iba v doprovode rodičov, prípadne musia mať notárom overené potvrdenie o zverení cudzej osobe, ktorá dieťa sprevádza. Fotka v pase by mala odrážať podľa možnosti aktuálnu podobu držiteľa. Odporúčame Vám vziať si so sebou aj 1 fotografiu pasového formátu a 1 fotokópiu dvojstránky pasu s osobnými údajmi pre prípad straty alebo krádeže pasu. Pečiatky moslimských krajín, ktoré sú bežnými turistickými destináciami (Egypt, Turecko, Tunisko, Maroko, Spojené Arabské Emiráty, Jordánsko a pod.) nepredstavujú pri vstupnej kontrole žiadny problém. Držitelia pasov s pečiatkami krajín: Libanon, Sýria, Irán,  Irak, Afganistan či Pakistan musia rátať s dodatočnými otázkami a nemusí im byť umožnený vstup do krajiny.  Podľa nových pravidiel vstupnej kontroly nedostávate izraelskú pečiatku do Vášho pasu, ale na osobitný papier. Ten nesmiete stratiť a naspäť si ho zoberú pri odchode z krajiny.

Ubytovanie_a_stravovanie

Betlehem - hotel NATIVITY

Tiberias - hotel ASTORIA

Tel Aviv - hotel SEANET 

Stravovanie je zabezpečené formou polpenzie (raňajky s nápojmi, pri večeri sa nápoje hradia extra).

Program_zajazdu

1. deň (10.6.)

Odlet z Viedne v popoludňajších hodinách do Izraela. Prílet do Izraela v popoludňajších hodinách, transfer do hotela v Betleheme.

2. deň (11.6.)

Po raňajkách sa vydáme na Olivovú horu, odkiaľ si vychutnáme pohľad na zlaté mesto Jeruzalem. Navštívime kostol Nanebovstúpenia pána, Pater Noster a Dominus Flevit. Uvidíme nádhernú Getsemanskú záhradu s takmer 2000 ročnými olivovníkmi a s Bazilikou agónie, kde sa Kristus potil krvou než ho zatkli. Vydáme do starého mesta, navštívme kostol sv. Anny. Prejdeme si Krížovú cestu so 14-timi zastávkami,  golgota, Chrám Božieho hrobu.  Zastavíme sa v chráme sv. Petra v Gallicante.   

3. deň (12.6.)

Naša cesta pokračuje k Mŕtvemu moru, najslanšiemu moru na svete a najnižšie položenému miestu na svete (420m pod hladinou mora), lanovkou sa dostaneme na starovekú pevnosť Massada, ktorá bola postavená na izolovanom útese kráľom Herodesom. Kúpanie v Mŕtvom mori podľa času.  Oáza Ein Gedi. Qumran. 

4. deň (13.6.)

Po raňajkách sa presunieme k Chrámovej hore, čaká nás príjemná prechádzka, mešita Al Aksa. Dávidovo mesto - bývalé hlavné mesto za čias kráľa Dávida, prídeme k známemu Múru nárekov, najposvätnejšiemu miestu židovského národa. Židovskou štvrťou a známou Cardo Maxima vyjdeme zo starého mesta. Hora Zion, miesto Poslednej večere, hrobka Kráľa Dávida. V Ein Karem sa zastavíme v kostole Jána Krstiteľa.  

5. deň (14.6.)

V Jeruzaleme navštívime Izraelské múzeum a Svätyňu kníh so známymi zvitkami, ktoré boli objavené v jaskyni v archeologickej lokalite Qumran. Yad Vashem, pamätník obetiam nacistického holokaustu. Mahne Yehuda market, tradičný viac ako 100 ročný trh.  

6. deň (15.6.)

Dnes nás čaká mesto Jericho, jedno z najstarších miest na zemi. Pozrieme si storočný strom a Elijášov prameň. Cez údolie rieky Jordán sa presunieme ku Galilejskému jazeru. Presunieme sa do bývalého Ježišovho pôsobiska Kafarnaum, kde sú dodnes ruiny miestnej synagógy, Mensa Christi, Tabgha, miesto kde Ježiš urobil zázrak rozmnoženia rýb a chleba, Hora Blahoslavenstiev, odkiaľ Ježiš kázal svojim nasledovníkom.  Nalodíme sa a užijeme si príjemnú plavbu po Galilejskom jazere, ktoré je sopečného pôvodu, nachádza sa 212 metrov pod hladinou mora, zo severu na juh je dlhé asi 21 km a široké maximálne 13 km. Je to jedno z najmalebnejších miest vo Svätej zemi. Tiberias. 

7. deň (16.6.)

Kána Galilejská, miesto kde premenil Ježiš vodu na víno. Nazareth.  Mt. Precipice, prechádzka orientálnym bazárom, Akko. Akko (UNESCO), bolo starým prístavným mestom a jednou z najstaršie osídlených oblastí na svete. Navštívime starú križiacku pevnosť, Templársky tunel, mešitu pašu Jezzara a prejdeme sa po starom meste a miestnom trhu. Haifa, jeden z najväčších izraelských prístavov, Mt. Carmel. Chrám Bahai, perzské záhrady, Muhraka. Presun do letoviska Netanya. 

8. deň (17.6.)

Caesara, bývalé hlavné mesto za čias kráľa Heroda. Románske divadlo, Aquadukt, Hippodrom. Presun do mesta Tel Aviv. Tel Aviv – známy aj ako „Biele mesto“. Prejdeme sa promenádou a pozrieme si prístav. Navštívime starú štvrť Jaffa, kostol sv. Petra, prístav. Presun na letisko, odlet do Viedne.

Zmena programu vyhradená.

Najzaujimavejsie_miesta

Jeruzalem

Nazývaný aj Dávidovo mesto, patrí k najkrajším mestám sveta, ktoré ponúka celý rad historických pamiatok. Židia, kresťania a moslimovia ho považujú za sväté mesto. Medzi najnavštevovanejšie pamiatky patrí:

Múr nárekov - je pozostatkom chrámu postaveného Herodesom a pre židovských veriacich najposvätnejším modlitebným miestom;

Via Dolorosa alebo Krížová cesta - predstavuje štrnásť miest, pripomínajúcich na každom z nich Ježišove utrpenie;

Chrám Božieho hrobu - postavený nad skutočným historickým miestom popravy Ježiša Krista na Kalvárii - Golgote;

mešita al-Aksá - pre moslimov tretia najposvätnejšia stavba po Kábe v Mekke a Prorokovej mešite v Medíne;

hora Zion - jej dominantou je bazilika Usnutia Panny Márie, hrob kráľa Dávida a Coenaculum (večeradlo), ktoré je považované za miesto, kde sa Ježiš stretol so svojimi žiakmi pri poslednej večeri;

Olivová hora - okrem zaujímavých sakrálnych stavieb sa na jej západnom svahu nachádza aj najväčší židovský cintorín na svete. Na úpätí hory je  Getsemanská záhrada, kde sa chodil Ježiš modliť a kde ho po Poslednej večeri zradil Judáš.

V Jeruzaleme určite zaujme aj Izraelské múzeum, najzaujímavejšie a najkomplexnejšie múzeum v Izraeli, Múzeum dejín Jeruzalema a Múzeum islamu s najrozsiahlejšou zbierkou predmetov islamskej civilizácie.

Masada

Skalný útes s plochým vrcholom, na ktorom bol Herodesom postavený púštny palác a pevnosť. Posledné miesto odporu židovských povstalcov proti Rimanom. Masada je zapísaná ako pamiatka svetového dedičstva na zozname UNESCO.

Mŕtve more

Najslanšie a zároveň najnižšie položené jazero na svete, ktorého povrch leží 420 m pod hladinou mora. Oblasť Mŕtveho mora je známa nie len kúpeľnými letoviskami, ale aj historickými objektmi, medzi ktoré patrí Qumran – archeologické nálezisko, kde sa nachádzajú pozostatky sídla esénov. V neďalekej jaskyni bol nájdený starý hebrejský rukopis, známy ako Zvitky od Mŕtveho mora. Podľa starých báji na dne Mŕtveho mora ležia zrúcaniny Sodomy a Gomory.

Eilat

Najjužnejšie mesto v Izraeli nachádzajúce sa v Akabskom zálive Červeného mora. Najznámejšie izraelské letovisko s nádhernými plážami a priezračným morom. Medzi jeho zaujímavosti patrí aj Morské akvárium s faunou a flórou podmorského života.

Doporucenia_a_upozornenia

Vezená hotovosť závisí najmä na nákupe suvenírov, minimálne však odporúčame čiastku 200 USD/osoba. Po prílete vyzbiera od Vás sprievodca sumu 55 EUR/osoba, ktorá bude použitá na povinné prepitné vodičom a miestnym sprievodcom.

Vseobecne_informacie_o_krajine

Oficiálny názov:        Štát Izrael (Eretz Israel = Pravá izraelská zem)

Rozloha:                    20 770 km2

Počet obyvateľov:        cca 7,3 milióna

Zloženie obyvateľstva: Židia – 76,4%, ostatní (prevažne Arabi) 23,6%

Hlavné mesto:        Jeruzalem, väčšina západných demokracií ako hlavné mesto uznáva Tel Aviv

Náboženstvo:        Židia – 76,4%, moslimovia – 16%, kresťania – 2,1%

Štátne zriadenie:      republika, pluralitná parlamentná demokracia. Parlament (Knesset) má 120 poslancov, volia sa na 4 roky. Hlavou štátu je prezident, ktorého volí Knesset. Pod palestínskou správou je pásmo Gazy a oblasť Západného Jordánu.

Úradný jazyk:        Novohebrejčina jivrit, arabčina. Ortodoxní chasidskí židia používajú jazyk jidiš. Mimoriadne rozšírená je ruština, všade sa dá dohovoriť po anglicky.

Mena:                       Nový izraelský šekel (NIS). 1 EUR = cca 4,8 NIS

Časový posun:        +1 hodina oproti SEČ

Doba letu:                cca 4 hodiny

Prakticke_informacie

Izrael je predovšetkým krajinou nesmierneho kultúrneho a historického bohatstva. Krajina je posvätná pre tri hlavné svetové monoteistické náboženstvá – judaizmus, kresťanstvo a islam. Spomedzi všetkých krajín Blízkeho východu sa svojou infraštruktúrou, ekonomikou či životným štýlom najviac približuje Európe. Okrem nespočetného množstva pamiatok prvoradého svetového významu tiež oplýva mnohými prírodnými krásami a fenoménmi, spomedzi ktorých sa najväčšiemu záujmu teší Mŕtve more.  

CHARAKTERISTIKA ZÁJAZDU

Jedná sa o poznávací zájazd, pri ktorom navštívime takmer všetky významné náboženské aj svetské pamiatky krajiny. Vystúpime na Olivovú horu, okúpeme sa v Mŕtvom mori a budeme kráčať po Via Dolorosa, po ktorej niesol Ježiš svoj kríž. Čakajú nás neopakovateľné zážitky, ktoré už inde nenájdete.  

KLIMATICKÉ PODMIENKY

Podnebie Izraela je prevažne subtropické, len na severe mierne a na juhu a časti Jordánskeho údolia tropické. Zrážky sú výdatné na severe a zanedbateľné na juhu (718 mm ročne v Safede oproti 25 mm v Eilate). Na stredomorskom pobreží je vysoká vlhkosť a mierne zimy. Chladné zimy panujú v hornatých oblastiach (napr. Jeruzalem); horúce suché letá a príjemné zimné obdobia sú typické pre údolie Jordánu; extrémne teplotné rozdiely medzi dňom a nocou sú na púšti. 

CESTOVNÉ DOKLADY A COLNÉ PREDPISY

Budete potrebovať platný cestovný pas (platnosť minimálne 6 mesiacov po návrate na Slovensko), s minimálne 1 voľnou stránkou. Musia ho mať všetci účastníci zájazdu bez ohľadu na vek, teda aj deti. Nie je možné cestovať s deťmi, ktoré nemajú vlastný cestovný doklad. Deti mladšie ako 18 rokov smú cestovať iba v doprovode rodičov, prípadne musia mať notárom overené potvrdenie o zverení cudzej osobe, ktorá dieťa sprevádza. Fotka v pase by mala odrážať podľa možnosti aktuálnu podobu držiteľa. Odporúčame Vám vziať si so sebou aj 1 fotografiu pasového formátu a 1 fotokópiu dvojstránky pasu s osobnými údajmi pre prípad straty alebo krádeže pasu. Pečiatky moslimských krajín, ktoré sú bežnými turistickými destináciami (Egypt, Turecko, Tunisko, Maroko, Spojené Arabské Emiráty, Jordánsko apod.) nepredstavujú pri vstupnej kontrole žiadny problém. Držitelia pasov s pečiatkami krajín: Libanon, Sýria, Irán, Afganistan či Pakistan musia rátať s dodatočnými otázkami a nemusí im byť umožnený vstup do krajiny.  Podľa nových pravidiel vstupnej kontroly nedostávate izraelskú pečiatku do Vášho pasu, ale na osobitný papier. Ten nesmiete stratiť a naspäť si ho zoberú pri odchode z krajiny. Každý návštevník Izraela starší ako 17 rokov môže bez cla doviezť darčeky v hodnote 125 EUR, kartón cigariet, 1 l liehoviny, 2 l vína, 0,25 l voňavky. Pri odchode z krajiny je možnosť požiadať o vrátenie 19% DPH z nákupu tovaru, ku ktorému bolo vystavené potvrdenie o nákupe a príslušný formulár. Do Izraela je prísne zakázané dovážať rastliny, surové mäso, ovocie, pornografické materiály a materiály s extrémistickým obsahom.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Tel Avive, Izrael

Jabotinsky 37

P.O.Box 6459, Tel Aviv

Tel: 0097235449119

Fax: 0097235449144

E-mail: emb.telaviv@mzv.sk  

VSTUP DO KRAJINY

Letisko Tel Aviv sa považuje za najbezpečnejšie na svete, čiže treba rátať s dôkladnými bezpečnostnými kontrolami. Vaša batožina by mala byť zbalená podľa možnosti prehľadne (nie tzv. „matrioškovým“ systémom, čiže niečo vložené do niečoho a to následne ešte do niečoho). Batožina musí byť pri podaní na letisku neuzamknutá, nakoľko prechádza dôkladnou kontrolou. V prípade kódu musí byť tento prezradený personálu na letisku. Vaša batožina nesmie obsahovať zbrane ani ich napodobeniny, žiadne nože ani dýky, neodporúča sa ani prevoz sypkého materiálu. Fľaša alkoholu nespôsobuje problém. S dodatočnými otázkami musia rátať majitelia ďalekohľadov, profesionálneho fotografického vybavenia s veľkými objektívmi a statívmi. Treba rátať so vstupným pohovorom, ktorý zahŕňa niekoľko stručných otázok. Týkajú sa dôvodu návštevy, ako dlho sa v krajine zdržíte, aké miesta navštívite, či vám niekto niečo prikázal doniesť, či ste si veci balili sami, či máte zbrane. Pohovor spravidla býva v materinskom jazyku pasažierov.  

DOPRAVA

Po Izraeli sa budeme pohybovať vlastným minibusom/autobusom, ktorý nám umožní vidieť maximum. Cesty v Izraeli sú lepšej kvality ako na Slovensku a vzdialenosti medzi jednotlivými bodmi programu nie sú veľké.  

STRAVOVANIE

Stravovanie je zabezpečené formou polpenzie (raňajky s nápojmi, pri večeri sa nápoje hradia extra). Izraelská kuchyňa je pestrá a má chute z celého sveta. Túto mnohonárodnú kuchyňu spája princíp obradne čistého pokrmu, tzv. „košer“ (medzi konzumáciou mäsa a mlieka musí uplynúť minimálne 6 hodín). Výber jedál doplňuje bohatá arabská kuchyňa s pestrým výberom mäsových jedál i múčnikov. K najznámejším jedlám patria baklava – orechový, medový koláč, blintzes – palacinkový dezert, falafel – smažené zeleninové guľky, humus – bôbová pasta s koreninami, kebab – na ihlici grilované posekané mäso, tehina – omáčková príloha prevažne zo sezamových semien. Národným jedlom je gefillte fisch – plnená ryba. Počas programu je možnosť na obed využiť pouličné reštaurácie práve s takýmto orientálnym menu. Najesť sa dá za 12-18  USD/os. Nápoje (vrátane vody) odporúčame kupovať len v originál uzavretých nádobách, ktoré sú bežne dostupné. Veľká fľaša vody stojí cca 2 USD, káva 3 USD, pivo 6-7 USD.  

ČO SO SEBOU

Batožinu nie je nutné prenášať na dlhé vzdialenosti. Menší ľahký batôžok je ideálny na prehliadky miest. Kvalitné tenisky alebo sandále. Dlhé nohavice, trištvrťové nohavice, plavky, uterák, mydlo (pri Mŕtvom mori je možnosť uterák aj mydlo zakúpiť za cca 7 USD). Plážová obuv nie je nutnosťou, do Mŕtveho mora sa napriek drsnému dnu dá chodiť naboso. Tričko, košeľa s dlhými rukávmi, bunda. Opaľovacie krémy, repelenty, hygienické potreby, lieky. Pred samotným letom je vhodné mať všetky najdôležitejšie veci (kameru, fotoaparáty, financie, cennosti, lieky, ktoré pravidelne užívate...) v príručnej batožine, ktorú si beriete so sebou do lietadla. Príručná batožina nesmie obsahovať žiadne nebezpečné predmety. Pri návšteve všetkých náboženských miest treba mať zahalené kolená a ramená. Pri Múre nárekov je pre pánov povinnosť mať prikrytú hlavu, avšak jarmulky sa na mieste požičiavajú zdarma. Jeruzalem je známy výkyvmi počasia, pri občasnom ochladení sa odporúča mať ľahké pulóvre, bundy alebo svetríky. Odporúčame pohodlnú obuv s plochou pevnou pätou.  

ELEKTRINA

220 V. Najčastejší typ zástrčky je podľa našej európskej normy, adaptér vo väčšine hotelov nie je nutný. V prípade potreby hotel adaptér poskytne.  

TELEFONICKÉ SPOJENIE A INTERNET

Pokrytie mobilnou sieťou v celej krajine je veľmi dobré. Bližšie informácie o možnostiach telefonovania z mobilných telefónov žiadajte u svojho operátora. Hotely disponujú sieťou wi-fi.   

SPREPITNÉ

Dáva sa nosičom kufrov v hoteli (vhodné je na tieto účely mať bankovky v hodnote 1 USD), v reštaurácii. Bakšiš pre vodiča autobusu sa pohybuje okolo 2-3 USD na osobu na deň pobytu.  

VALUTOVÉ VYBAVENIE

Hoci oficiálnou menou v krajine je nový izraelský šekel, nevzniká potreba peniaze rozmieňať. Izrael je predovšetkým dolárová krajina, všetky suveníry, jedlo, voda a iné nápoje sa dajú platiť dolármi či eurami. Domáci jednoznačne uprednostňujú doláre, niekedy je ale problém vo vydávaní, takže výdavok Vám môžu dať v šekeloch. Takmer všade sa dá platiť aj platobnou kartou. V prípade platenia eurami na väčšine miest berú euro k doláru v pomere jedna k jednej. Euromince nie sú veľmi vítané. Úplne ideálne je v každej mene disponovať drobnými papierovými bankovkami. Zjednávať sa dá u arabských obchodníkov, často až na tretinu pôvodne navrhovanej ceny. Pri predmetoch menšej hodnoty (magnetky, pohľadnice a pod.) sa nezjednáva, pri veciach vysokej hodnoty (šperky, drevené sošky apod.) táto možnosť samozrejme je. Židovské obchody majú ceny fixné a zreteľne označené cenovkou. Nezjednáva sa v reštauráciách, lekárňach a supermarketoch. Vezená hotovosť závisí najmä na nákupe suvenírov, minimálne však odporúčame čiastku 200 USD/osoba. Ideálnymi suvenírmi sú určite sväté predmety, šperky, predmety vyrezávané z dreva, keramika, textílie či povestná kozmetika z Mŕtveho mora. Pri nákupe kozmetiky nad 150 USD Vám dajú vyplniť dotazník a pri opúšťaní krajiny si môžete uplatniť vrátenie 19% DPH.   

BEZPEČNOSŤ, ZVYKLOSTI

Platí zásada nefotografovať vojakov, vojačky, ortodoxných židov (charedim) a ženy bez ich vopred vysloveného súhlasu. Pri prehliadke starého mesta jeruzalemského a podobných husto zaľudnených oblastí treba dávať pozor na zlodejov, neodporúča sa nosiť peňaženku v zadnom vrecku. Drobná kriminalita je rozšírená hlavne medzi mladými chlapcami, celkovo je však Izrael krajinou mimoriadne bezpečnou a kultivovanou.  

ZDRAVIE

V Izraeli nehrozia žiadne exotické choroby, nie je potrebné žiadne očkovanie. V hoteloch je  hygiena na vysokej úrovni. V prípade akútneho ochorenia, alebo úrazu, poskytne izraelská strana nutné lekárske ošetrenie. Úhradu za lekárske ošetrenie je potrebné poskytnúť na mieste a uchovať si všetky doklady a účty.  Všetky takto vzniknuté náklady uhradí príslušná poisťovňa poistencovi po návrate do SR. Úhradu za lekárske zákroky, ktoré nemajú charakter nutného ošetrenia, vrátane liekov a špeciálnych stomatologických materiálov poisťovňa neprepláca. Užitočné web stránky: www.ockovanie.sk a www.medicus.sk. Okrem dostatočnej zásoby liekov, ktoré pravidelne užívate, je vhodné mať so sebou aj príručnú lekárničku s lieky a potrebami na prípadné zdravotné potiaže (črevné, bolesť, horúčka apod.).  

HISTÓRIA

Starý zákon opisuje, ako sa nomádski Izraeliti vymanili z egyptského zajatia a v 13. stor. pred n. l. sa usadili na území semitských Kananejcov (od ktorých odvodzujú svoj pôvod dnešní palestínski Arabi). Na prelome 11. a 10. storočia p. n. l. vzniklo Judsko-izraelské kráľovstvo, ktoré sa neskôr rozpadlo a bolo ovládnuté Asýrčanmi a Babylončanmi. Okolo roku 400 p. n. l. sa celá Palestína dostala pod nadvládu Ríma. V roku 70 n. l. Rimania dobyli Jeruzalem, ale už od 2. storočia dochádzalo k rozptýleniu Židov po Blízkom východe, Stredomorí a Európe (diaspora). V 7. storočí, keď Palestínu dobyli moslimskí Arabi, tvorili Židia drobnú komunitu uprostred väčšinou kresťanského obyvateľstva. Roku 1516 sa oblasti zmocnili osmanskí Turci, ktorí tu vládli nasledujúcich 400 rokov. Až v priebehu 19. storočia dochádza k obnoveniu požiadaviek Židov na územie Palestíny.  V roku 1917 deklarovali Briti, ktorí obsadili Palestínu za 1. svetovej vojny podporu vytvoreniu židovského štátu. Prenasledovanie európskych Židov nacistickým Nemeckom v rokoch 1933 až 1945 urýchlilo napriek odporu arabského obyvateľstva židovskú migráciu do Palestíny. Roku 1947 Spojené národy Palestínu rozdelili a nasledujúci rok bol vyhlásený židovský štát Izrael. Odvtedy trvá takmer nepretržitý boj medzi Izraelom a jeho arabskými susedmi. Niekoľko vojen (1948, 1967 a 1973) skončilo pre Izrael ziskom pásma Gazy, západného brehu Jordánu (vrátane východného Jeruzalema) a Golanských výšin na sýrskych hraniciach. Až roku 1993 dochádza k úspešným mierovým rokovaniam Izraelčanov s Palestínčanmi a roku 1994 sú pod palestínsku správu prevedené prvé územia - Gaza a Jericho. V rámci mierového procesu bol začiatkom roku 1995 oficiálne ukončený dlhoročný vojnový stav s Jordánskom. 

VODOPIS A PRÍRODA

Izrael býva charakterizovaný ako krajina štyroch morí - Stredozemného, Mŕtveho a Červeného - plus Tiberiadské jazero (Genezaretské jazero). Názov Tiberiadské jazero je odvodený od mesta Tiberias na jeho západnom brehu. Preteká ním Jordán a je napájané bystrinami z Golanských výšin. Tvorí prirodzený rezervoár sladkej vody, z ktorého profituje celý štát. Najväčším prístavom v Izraeli je dnes Haifa. Významným prístavom je Eilat v Akabskom zálive Červeného mora, ktorý bol jednou z príčin dvoch izraelsko-arabských konfliktov (1956 a 1967). V krajine je cez 150 prírodných rezervácií na ploche takmer 3500 km2. Mnohé sa snažia uchovať alebo obnoviť faunu či flóru známu z Biblie, napr. program Neot Kedumim ("pôvodné krásy") v strede krajiny alebo program Chaj bar ("živá divočina"), ktorý sa špecializuje na suchomilnú flóru a faunu. 

KULTÚRA A SPOLOČNOSŤ

Izrael je domovom pre mnoho etnických, náboženských, kultúrnych a sociálnych skupín. Patria sem Židi, Arabi, Beduíni a mnoho iných menšín. Potom ako bol Izrael vyhlásený za domovskú krajinu všetkých Židov, mnoho z nich do krajiny emigrovalo z celého sveta a vytvorili tak spleť rôznych kultúr a jazykov, v ktorej sa kultúrne rozdiely prejavujú neuveriteľne rôznorodou hudbou, architektúrou a kuchyňou.

Termín je vypredaný, objednávkový formulár nie je dostupný.

GPS súradnice nie sú dostupné.

Žiadne recenzie pre tento hotel.

CK